Piątek 03.05.2024

Akademia Wynalazców im. Roberta Boscha

I miejsce - Inteligentny System Ochrony, III miejsce - Wodny stróż

rok szkolny 2014/2015

18 czerwca na Wydziale Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej odbyło się rozdanie nagród w konkursie na wynalazek Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha. Była to już V edycja tego programu edukacyjnego. W ramach tego projektu uczniowie pod opieką Pani Ewy Kulczyckiej uczestniczyli w wykładach i warsztatach na Politechnice Warszawskiej oraz w Urzędzie Patentowym, następnie zgłaszali swój pomysł na wynalazek. W kolejnym etapie zostało wybranych 10 zespołów z warszawskich i podwarszawskich gimnazjów, które robiły prototypy swoich wynalazków oraz ich prezentacje. W czasie uroczystości finałowej dowiedzieliśmy się o zwycięstwie uczniów naszego gimnazjum. I miejsce zajął inteligentny system ochrony osób/zwierząt pozostawionych w samochodzie autorstwa Mateusza Rowickiego oraz Kuby Szelerskiego z klasy 2b. Wynalazek ich opiera się na stałym pomiarze temperatury w urządzeniu. Gdy przekroczy ona 39ºC, uruchomiony jest czujnik ruchu i mikrofon. Czujnik sprawdza, czy na tylnych siedzeniach ktoś lub coś się rusza, a mikrofon, czy nie słychać dźwięku. W sytuacji zagrożenia zostaje wybita szyba, aby był dostęp powietrza.

III miejsce zajął wodny stróż, którego zaprojektowali Paweł Szypryt oraz Bartosz Duda z klasy 3c  Urządzenie z baterią i głośniczkiem może być przymocowane do zewnętrznej ściany wanny. Z wynalazku wychodzi kabel, który pozwala na regulację wysokości zamocowania czujnika zalania wody na zewnętrznej części wanny. Zalanie go uruchamia sygnał dźwiękowy, który ostrzega przed przekroczeniem określonego poziomu wody, co pozwala w dalszej perspektywie sukcesywnie oszczędzać wodę, pieniądze i dbać o dobro naszej planety. Młodym wynalazcom gratulujemy! BigoS nr 6/2015/36

I miejsce za projekt wynalazku „Inteligentny System Ochrony Osób Pozostawionych w Samochodzie”

przypadło naszym uczniom  z zespołu „...”,
Mateuszowi Rowickiemu 2b