Wtorek 23.04.2024

Pamiętamy...

Dnia 28 maja 2015 r. uczniowie klas trzecich wzięli udział w Mszy św. w intencji Patrona naszej szkoły celebrowanej z okazji 39 rocznicy śmierci Wojciecha Zawadzkiego w kościele pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Płudach. Wydarzenie to miało na celu uczczenie pamięci tak wybitnej postaci, a także przypomnienie o tym, jak wiele mu zawdzięczamy. BigoS nr 6/2015/36

Tradycyjnie na przełomie września i października naszą szkołę odwiedził Pan Jan Bukowski - wychowanek Patrona. Klasy pierwsze miały przyjemność wysłuchać opowieści o profesorze Wojciechu Zawadzkim, o bohaterstwie polskich żołnierzy, a także zwykłych obywateli w czasie okupacji hitlerowskiej. Uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawych faktów bezpośrednio od naocznego świadka historii, a nie tylko suchych informacji, które poznajemy z podręczników. Dzięki takim osobom jak P. Bukowski postać naszego Patrona jeszcze długo będzie obecna w życiu szkoły i pamięci jej uczniów. BigoS nr 10/2014/29

Dnia 3 marca 2014 r. obchodziliśmy 100. rocznicę urodzin profesora Wojciecha Zawadzkiego. Dzień rozpoczął się od wizyty przedstawicieli wszystkich klas na Cmentarzu Powązkowskim. Właśnie tam, w obecności sztandaru szkoły oraz osób, które znały i ceniły Patrona naszego gimnazjum, zostały złożone kwiaty i zapalono symboliczny znicz. Niedługo później do kościoła na Płudach została oddelegowana reprezentacja naszej szkoły, której towarzyszyły Pani Krystyna Klimczak i Pani Jolanta Ceglińska. W kościele pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny odbyła się msza w intencji Wojciecha Zawadzkiego. Podczas kazania ksiądz podkreślił, jak wybitną osobą i wielkim nauczycielem był nasz Patron. Później uroczystości kontynuowano w naszej szkole. Na obchody dnia Patrona, oprócz władz dzielnicy i przedstawicieli białołęckich placówek oświatowych, zostali zaproszeni goście specjalni – uczniowie i wychowankowie profesora. Ceremonia rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu państwowego. Jako pierwsza głos zabrała Pani dyrektor Wanda Walkowiak. Serdecznie powitała wszystkich zebranych oraz  przypomniała biografię Wojciecha Zawadzkiego. Następnie obejrzeliśmy krótki film, fragment wywiadu z Panią  Marią Wujtewicz, jedną z uczennic Wojciecha Zawadzkiego na Jego temat. W dalszej części wysłuchaliśmy przemowy burmistrza, Pana Piotra Jaworskiego oraz Pana Jana Bukowskiego, który zaznaczył, że dla profesora najważniejsze było wychowanie dobrych Polaków. Później nadeszła pora na część artystyczną, zatytułowaną „Lekcja o Zawadzkim”. Główny udział w stworzeniu przedstawienia miała klasa IIId, która została przygotowana przez Panią Marię Dzik. Uczniowie odtworzyli sceny z życia naszego Patrona. W tle spektaklu pokazywana była prezentacja o Wojciechu Zawadzkim, m.in. jego dzieciństwie, okresie nauki, okresie Wiśniewa, Koła  Macierzy Szkolnej, letnich wakacjach oraz naturalnie tajnych kompletach, która powstała pod kierunkiem Pani Grażyny Skierskiej. O oprawę muzyczną zadbał Pan Marcin Cmiel i szkolny chór. Przy akompaniamencie gitar mogliśmy usłyszeć popisy wokalne Marysi Sienkiewicz z kl. IIIa, Eweliny Szczotki z Id oraz Mikołaja Czajki z IIIe. Na zakończenie Pan Zbigniew Prokop, wychowanek naszego Patrona, podziękował za piękne przedstawienie, które tak wspaniale ukazało nam obraz profesora.

Z okazji  setnej rocznicy urodzin Patrona, Wojciecha Zawadzkiego, odbył się w naszej szkole konkurs wiedzy o jego życiu i społecznej działalności. Składał się on z trzech etapów. Prace finałowe zostały sprawdzone przez Pana Zbigniewa Prokopa – ucznia Profesora Zawadzkiego. Pierwsze miejsce zajęły: Ania Grzelewska z kl 3a, Ola Laskowska z 3f i Martyna Nagraba z 2b. Drugie miejsce przypadło Krystianowi Wysockiemu z kl. 3f, a trzecie Pawłowi Bębasowi również z 3f. Gratulujemy!  BigoS nr 04/2014/25