Wtorek 07.05.2024
liczba odwiedzin: 5420099

Wymiana młodzieży Rüthen

Galeria

Od kilku lat uczniowie naszego gimnazjum uczestniczą w wymianie młodzieży polsko – niemieckiej. Naszym partnerem jest Hauptschule im. Maksymiliana Kolbe w Rüthen. Współpracę zapoczątkowała nauczycielka języka niemieckiego p. Elżbieta Grabińska, następnie kontynuowała p. Monika Frużyńska, a obecnie opiekę nad projektem sprawuje p. Małgorzata Grabowska.

Po raz kolejny między szkołą polską a niemiecką doszło do wymiany uczniowskiej. Od 22 do 28 maja 2014 r. do naszego kraju przyjechali zagraniczni Koledzy i Koleżanki, którzy gościli w domach polskich. W sumie w wymianie brało udział 17 uczniów z Polski i taka sama ich liczba z Niemiec. Opiekowali się nimi Pani Małgorzata Grabowska i Pan Krzysztof Gronowski oraz dwoje nauczycieli z sąsiedniego państwa. Nasi zagraniczni przyjaciele mogli zobaczyć między innymi: Centrum Nauki Kopernik, Muzeum Maksymiliana Kolbego w Niepokalanowie, Muzeum Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli, Muzeum Powstania Warszawskiego, Park w Wilanowie oraz Pałac Kultury i Nauki. Pomiędzy pierwszą i drugą atrakcją zwiedzający poszli na kręgle do Hula Kula. Cały program pobytu mógł zostać zrealizowany dzięki sprzyjającej pogodzie. Całkiem sporo wrażeń, prawda? A to wcale nie wszystko. 26 maja, w poniedziałek, odbyło się spotkanie  w szkole, podczas którego została przedstawiona prezentacja multimedialna dotycząca wymiany, a także prezentacja polskich tańców ludowych. Oprócz tego uczniowie niemieccy mogli się nauczyć tańca nowoczesnego, a lekcja została poprowadzona przez naszą Koleżankę, Olę Sochacką. Odbyło się także wspólne karaoke, a później posiłek złożony z pizzy oraz poczęstunku przygotowanego przez naszych uczniów. Niemcy byli bardzo zadowoleni, podobało im się nasze gimnazjum i Polska. BigoS nr 6/2014/27

VIII EDYCJA

W pierwszym semestrze (październik 2011r.) w ramach wymiany językowej kilkanaścioro uczniów odwiedziło Niemcy. Poznawali tamtejszą kulturę i tradycje, latali na paralotni. Od 31 maja 2012r. sąsiedzi gościli w polskich domach. Zwiedzali razem z drugoklasistami Warszawę. Wraz ze swoją „rodziną” zwiedzali naszą stolicę, wybierali się do center handlowych, na spacer czy grali razem na playstation. Integracja międzynarodowa trwała w najlepsze. Niemcy opuścili nasz kraj 13 czerwca. Podróże kształcą i są doskonałą okazją do złamania niemiłych stereotypów. BigoS nr 6/2012/9

IV EDYCJA

W dniach 27 maja - 2 czerwca 2008 roku Gimnazjum nr 121 im. Wojciecha Zawadzkiego w Warszawie gościło grupę 21 uczniów i dwóch nauczycieli z niemieckiej szkoły w Rüthen (Nadrenia Północna - Westfalia). Była to już czwarta tura wymiany między tymi szkołami. Uczniowie i nauczyciele Gimnazjum 121 starannie przygotowali się do przyjęcia gości. Program pobytu przewidywał wiele atrakcji. Wycieczka do Niepokalanowa śladami Maksymiliana Kolbe - patrona niemieckiej szkoły i Żelazowej Woli, zwiedzanie Zamku Królewskiego i Starówki, panorama Warszawy z Pałacu Kultury, kręgielnia i tor przeszkód z atrakcjami łuczniczymi, wspinaczką to niektóre z nich. Środki pozyskane z Fundacji Polsko - Niemieckiej Wymiany Młodzieży pozwoliły sfinansować program wizyty.

Dnia 30 maja 2008 roku w naszym Gimnazjum odbyło się spotkanie podsumowujące współpracę ze szkołą w Rüthen. Gościem specjalnym spotkania była pani Renate Stöβinger – redaktor wydania publikacji „Wypędzeni  ze Wschodu”, propagatorka idei pojednania i zbliżenia młodzieży polskiej i niemieckiej. Współpraca Pani Stöβinger z naszym gimnazjum datuje się od 2002 r. więcej...

III EDYCJA

We wrześniu 2007 roku 24 uczniów i 3 nauczycieli naszego gimnazjum wizytowało Hauptschule im. Maksymiliana Kolbego w Rüthen. Nasi partnerzy przygotowali dla nas wiele atrakcji: wycieczkę do Kolonii, zwiedzanie Paderborn, turniej golfa na pobliskim polu golfowym, zajęcia sportowe i szkolne w ich szkole a także całodzienny pobyt w parku rozrywki. Te atrakcje pozwoliły uczniom poznać się i doskonalić umiejętności językowe. Służył temu również 8-dniowy pobyt w niemieckich rodzinach, który pozwolił naszym uczniom spotkać się ze zwyczajami, kulturą, sposobem życia zachodnich sąsiadów.

Publikowano: 2008-05-10

Aktualizowano: 2015-012-18