Poniedziałek 29.04.2024

Opis i podsumowanie projektu

W roku szkolnym 2013/2015 nasze gimnazjum przystąpiło do projektu Comenius - Partnerskie Projekty Szkół, finansowanego przez Unię Europejską. Projekt nosił tytuł „School is cool” czyli „Szkoła jest super” i trwał 2 lata (2013-2015) - tutaj możesz znaleźć więcej informacji o projektach Comenius www.comenius.org.pl

W ramach projektu współpracowaliśmy ze szkołami z pięciu krajów, były to: szkoła niemiecka położona w północnych Niemczech, francuska - niedaleko Paryża, włoska z okolic Neapolu, rumuńska położona 60 km od Bukaresztu oraz turecka ze Stambułu.

Projekt miał na celu zmotywować uczniów do nauki oraz przekonać ich, że w szkole można nie tylko zdobywać wiedzę, ale także rozwijać swoje zainteresowania i miło spędzić czas. Dlatego uczniowie mieli możliwość uczestniczyć w szeregu zadań takich jak: nagrywanie filmu, przygotowanie musicalu, udział w konkursach, tworzenie słowniczka polsko - angielskiego i wielu innych. Mogli również wyjechać do szkół partnerskich - wymagania, którym trzeba było sprostać, aby wyjechać do którejś szkoły partnerskiej - Regulamin_rekrutacji.

Podsumowanie

W lipcu 2015 roku nasza szkoła kończy realizację projektu Comenius „School is Cool”. Projekt był realizowany przez 2 lata – od września 2013 do lipca 2015 roku i jego głównym celem było zachęcanie uczniów do chodzenia do szkoły, poprzez pokazanie im, że szkoła to miejsce, w którym nie tylko zdobywają wiedzę, ale także mogą rozwijać swoje zainteresowania i pasje oraz po prostu miło spędzać czas.

Aby osiągnąć ten cel, sześć szkół partnerskich z Niemiec, Rumunii, Włoch, Turcji, Francji oraz nasze gimnazjum zrealizowało szereg zadań. Były to:

1. Nakręcenie filmu o szkole (wrzesień 2013)
  2. Przygotowanie prezentacji o systemie edukacyjnym swojego kraju (wrzesień 2013)
  3. Utworzenie grupy na Facebook-u „School is cool” (październik 2013)
  4. Nagranie scenek prezentujących podstawowe zwroty języka swojego kraju (listopad 2013)
  5. Utworzenie strony internetowej projektu http://schooliscool-eu.ucoz.com oraz zamieszczanie informacji o projekcie na stronach internetowych szkół (styczeń 2014)
  6. Przeprowadzenie ankiet - sprawdzającej wiedzę o krajach partnerskich oraz diagnozującej możliwe przyczyny porzucania szkoły przez młodzież (październik 2013 oraz marzec 2015)
  7. Przygotowanie gazetek oraz „kącików” poświęconych projektowi (na bieżąco)
  8. Zorganizowanie konkursu na logo projektu (listopad 2013)
  9. Utworzenie słowniczka przydatnych zwrotów w językach wszystkich krajów partnerskich (luty 2014)
  10. Przygotowanie plakatów propagujących projekt oraz zachęcających do chodzenia do szkoły (maj 2014, czerwiec 2015)
  11. Przygotowanie gier edukacyjnych (marzec 2014)
  12. Skomponowanie piosenki propagującej projekt (marzec 2014)
  13. Przygotowanie musicalu „Grease” (listopad 2014 - maj 2015)
  14. Przygotowanie bookletu - książki na temat projektu (czerwiec 2015)

W ciągu 2 lat odbyło się 7 wizyt partnerskich, w których wzięło udział 20 uczniów oraz 8 nauczycieli naszej szkoły.

Wyniki ewaluacji projektu, przeprowadzone na podstawie ankiet, wskazują że znacznie wzrosła wiedza naszych uczniów o krajach biorących udział w projekcie. Ponadto klasy, które bardziej zaangażowały się w zadania projektowe stały się bardziej zintegrowane i potrafią lepiej współdziałać w grupie.

Renata Kapica

Szkolny koordynator projektu