Wtorek 23.04.2024

Informator klas VIII

Przed egzaminem ósmoklasisty

Uczeń, który nie przystąpił do egzaminu powtarza ostatnią klasę szkoły podstawowej.

Ważne terminy:

• do 30 września 2019 r.
Rodzice ucznia składają dyrektorowi szkoły pisemną deklarację, w której:
a. wskazują język obcy nowożytny, z którego uczeń lub słuchacz przystąpi do egzaminu
b. (od 2022 r.) wskazują przedmiot do wyboru, z którego uczeń lub słuchacz przystąpi do egzaminu

c. informują o zamiarze przystąpienia do egzaminu z matematyki (a od 2022 r. również z przedmiotu do wyboru) w języku danej mniejszości narodowej, mniejszości etnicznej lub w języku regionalnym.

• do 15 października 2019 r. - rodzice/opiekunowie prawni przedkładają dyrektorowi szkoły zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia ucznia lub opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej o specyficznych trudnościach w uczeniu się wraz z podaniem zawierającym prośbę o dostosowanie warunków egzaminu.

Uczniowie ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się lub ze względu na aktualny stan zdrowia, mają prawo przystąpić do egzaminu w warunkach i formie dostosowanych do indywidualnych potrzeb psychofizycznych i edukacyjnych na podstawie opinii lub orzeczenia publicznej  poradni psychologiczno – pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej, albo poradni niepublicznej  z uprawnieniami poradni publicznej oraz zaświadczenia o stanie zdrowia wydanego przez lekarza.

• do 20 listopada 2019 r. - dyrektor szkoły informuje na piśmie rodziców ucznia o wskazanym przez radę pedagogiczną sposobie lub sposobach dostosowania warunków lub formy przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty do jego potrzeb edukacyjnych i możliwości psychofizycznych.

• do 25 listopada 2019 r. - rodzice ucznia składają oświadczenie o korzystaniu albo niekorzystaniu ze wskazanych sposobów dostosowania warunków lub formy przeprowadzania egzaminu do potrzeb edukacyjnych i możliwości psychofizycznych zdających, po otrzymaniu pisemnej informacji od dyrektora szkoły.

• do 30 listopada 2019 r. - dyrektor szkoły przekazuje dyrektorowi okręgowej komisji egzaminacyjnej listę uczniów przystępujących do egzaminu, w celu umieszczenia ich w bazie danych komisji roku szkolnego, w którym przeprowadzany jest egzamin.

Rodzice/opiekunowie prawni powinni przekazać do szkoły sprawdzone dane personalne uczniów wraz z numerem PESEL. Rzetelne podanie danych jest konieczne, gdyż muszą one być zgodne z danymi zamieszczonymi w świadectwie szkolnym.

• do ok. 15 stycznia (3 miesiące przed egzaminem)

Rodzice ucznia lub słuchacz mogą zgłosić dyrektorowi szkoły pisemną informację o zmianie w deklaracji, którą złożyli do 30 września.

• do ok. 30 marca (nie później niż na 2 tygodnie przed egzaminem)

Laureaci i finaliści olimpiad przedmiotowych oraz laureaci konkursów przedmiotowych o zasięgu wojewódzkim lub ponadwojewódzkim mogą przekazać do OKE (za pośrednictwem dyrektora szkoły) informację o zmianie w deklaracji, którą złożyli do 30 września.

Stosowne formularze można każdorazowo pobrać w sekretariacie szkoły oraz są dostępne na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Publikowano: 2010-09-17
Aktualizowano: 2020-06-02