Piątek 19.04.2024

Rozbudzanie zainteresowań

czytelniczych dzieci i młodzieży

jest jednym z najważniejszych

zadań edukacyjnych szkoły i domu.

Chcielibyśmy uświadomić Państwu, że czytanie obok liczenia i pisania jest jedną z najważniejszych umiejętności.

Bez umiejętności czytania nie jest możliwe funkcjonowanie we współczesnym świecie.

Dzięki niemu zdobywamy i uzupełniamy wiadomości.

Podstawowa umiejętność współczesnego człowieka to umiejętność uczenia się, która trwa przez całe życie.

Dzieci mają kłopoty z nauką, gdyż nie potrafią czytać ze zrozumieniem.

Stąd też istotnym zadaniem szkoły i domu jest wytworzenie silnej motywacji do czytania, sprawienie, aby czytanie było zajęciem atrakcyjnym, aby książka zaspokajała różnorodne pragnienia i potrzeby dziecka: emocjonalne i intelektualne.

” Czytanie, pisanie należą do podstawowych warunków koniecznych do bycia aktywnym członkiem społeczeństwa. Czytanie i pisanie są także umiejętnościami nieodzownymi do korzystania z nowych systemów komunikacyjnych”

Działalność bibliotek publicznych: wytyczne IFLA/UNESCO

Rola rodziny w kształtowaniu postaw.

W dzisiejszych czasach książka musi konkurować z telewizją, Internetem, grami komputerowymi i innymi rozrywkami.

Jednak przede wszystkim to rodzina kształtuje zainteresowania i styl bycia dziecka. Nie wszyscy rodzice mają świadomość, jaką rolę odgrywa książka w rozwoju intelektualnym dziecka.

Brak nawyku czytania jest jedną z przyczyn tego, że dzieci nie chcą czytać.

A przecież czytanie uczy, rozwija, wzbogaca życie uczuciowe.

Książka pomaga kształtować zasady społeczno-moralne dziecka, a wykorzystana mądrze, może stać się narzędziem bardzo pomocnym w rozwiązywaniu wielu problemów.

Czytanie jest umiejętnością niezbędną we współczesnym świecie. Odgrywa znaczącą rolę we wszystkich fazach rozwoju człowieka. Osoby, które opanują tą umiejętność lepiej radzą sobie w życiu.

Dlaczego warto czytać.

- czytanie pomaga rozwijać myślenie, język

- dostarcza wiedzę

- wzbogaca słownictwo

- ćwiczy pamięć i koncentrację

- pomaga zrozumieć rzeczywistość

- ułatwia naukę

- kształtuje upodobania estetyczne i wyobraźnię

- ułatwia wyrażać myśli, uczucia

- pomaga zrozumieć innych, uczy tolerancji

- dostarcza rozrywki i emocji

- ułatwia kontakty międzyludzkie

- pozwala na samokształcenie po skończeniu szkoły

--------,,------------

Chcemy zachęcić Państwa do upowszechniania wśród młodzieży idei czytania, gdyż ma ono ogromny wpływ na rozwój intelektualny człowieka w każdym wieku.

Pamiętajmy - nie rodzimy się z potrzebą czytania, tę potrzebę się nabywa.

Dzieci, którym od najmłodszych lat zaszczepimy miłość do książek, będą czytać w przyszłości.

Szkoła Podstawowa nr 365 przystąpiła do realizacji "Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”, w ramach którego otrzymaliśmy fundusze na zakup nowych książek do biblioteki.