Niedziela 28.04.2024

Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej

Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej - ICIM

w Gimnazjum nr 121 w Warszawie otwarto w 2006 roku.
Powstanie Centrum jest efektem realizacji projektu Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu

"Internetowe Centra Informacji Multimedialnej w bibliotekach szkolnych i pedagogicznych".

Przedsięwzięcie jest współfinansowane przez Unię Europejską

w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Cele projektu:

• Podnoszenie jakości i dostępności kształcenia poprzez promocję wykorzystanianowoczesnych technologii w oświacie.
  • Ułatwienie indywidualnego zdobywania i przetwarzania informacji dostępnej poprzez sieć Internet oraz informacji multimedialnej przez uczniów i nauczycieli.
  • Zwiększenie potencjału edukacyjnego bibliotek szkolnych i pedagogicznych.
  • Wspieranie procesu ustawicznego kształcenia się i samokształcenia uczniów,nauczycieli, a także społeczności lokalnej.
  • Wspieranie realizacji zadań szkoły zapisanych w podstawie programowej.
  • Wyrównywania szans edukacyjnych młodzieży niezależnie od miejsca zamieszkaniai statusu majątkowego.
  • Wspieranie integracji młodzieży w aspekcie różnic kulturowych, sprawności fizyczneji intelektualnej.
  • Umożliwienie uczniom, nauczycielom i środowisku lokalnemu dostępu do Internetupoza systemem lekcyjnym.
  • Stworzenie szans na promocję szkoły w środowisku lokalnym.

W ramach projektu otrzymano sprzęt komputerowy i oprogramowanie: 4 stanowiska komputerowe oraz urządzenie wielofunkcyjne (skaner, drukarka, kopiarka). Każdy komputer pracuje w systemie operacyjnym Windows XP, ma zainstalowany pakiet Office 2003, program antywirusowy. Wszystkie stanowiska komputerowe posiadają dostęp do Internetu. Udostępniane również są programy multimedialne: „Wielki multimedialny atlas świata”, „Encyklopedia PWN”, „Słowniki PWN”, oraz wiele innych.

Regulamin korzystania ze stanowisk komputerowych ICIM

I Zasady ogólne:

• ICIM udostępnia uczniom, nauczycielom i pracownikom Gimnazjum stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu w celach edukacyjnych i dydaktycznych.
  • Uczniowie mogą korzystać z dostępu do Internetu przed i po lekcjach oraz na dużych przerwach.
  • Przy stanowisku komputerowym mogą pracować maksymalnie dwie osoby.

II Zasady szczegółowe:

1. Użytkownik ma prawo do:
    • korzystania z komputerów oraz zasobów w granicach określonych przez administratora
  2. Użytkownik ma obowiązek:
    • podporządkować się zaleceniom nauczycieli – bibliotekarzy
    • sprawdzać przyniesione dyskietki programem antywirusowym
    • szanować sprzęt i oprogramowanie
    • zgłaszać wszelki uszkodzenia lub nieprawidłowości w pracy komputera
    • wpisać się do zeszytu odwiedzin ICIM, przypisanego do każdego stanowiska komputerowego (jest to jednocześnie zobowiązanie do przestrzegania niniejszego Regulaminu)
    • przestrzegać limitu czasowego korzystania z komputera, który wynosi 1 godz. (istnieje możliwość wydłużenia czasu)
    • przed odejściem od komputera otwarte programy pozamykać
  3. Użytkownikowi nie wolno:
    • dokonywać jakichkolwiek zmian w konfiguracji oraz w plikach systemowych
    • instalować jakiegokolwiek innego oprogramowania do realizacji celów niezgodnych z prawem polskim i międzynarodowym
    • prowadzić prywatnej korespondencji (email, gadu-gadu, czat itp.), gier czy zabaw
    • przeszkadzać głośnym zachowaniem
    • włączać żadnych urządzeń zewnętrznych (wtyczek) do komputera podczas jego pracy
    • wyjmować dyskietki podczas pracy stacji dysku (gdy świeci się lampka dysku)
    • odpowiadać „tak” na pytanie, którego nie rozumie
    • wychodzić z programów poprzez przeładowanie komputera, jedynie w razie zawieszenia systemu
    • używać programów, których nie zna
  4. Niestosowanie się do wyżej wymienionych punktów regulaminu spowoduje zakaz korzystania ze stanowiska komputerowego na okres wskazany przez nauczyciela.

Za wszelkie umyślne uszkodzenia sprzętu komputerowego i oprogramowania odpowiada finansowo użytkownik. Jeżeli jest niepełnoletni, wówczas odpowiedzialność ponoszą rodzice lub opiekun.