Piątek 26.04.2024

Dokumenty szkolne

Każda placówka oświatowa posiada dokumenty, w oparciu o które realizuje swoje podstawowe zadania. Powstały one w oparciu o:

1. Konstytucję RP z dn. 17-10-1997
  2. Ustawę o systemie oświaty z dn. 7-09-1991
  3. Kartę Nauczyciela ze zmianami z dn. 26-01-1982
  4. Program Polityki Prorodzinnej Państwa
  5. Konwencję o prawach dziecka

Do tych dokumentów należą:

Statut Szkoły

Dokument dotyczy zasad organizacji szkoły, kompetencji organów szkoły, celów i zadań gimnazjum, wśród których wymienia się umożliwienie zdobycia wiedzy i umiejętności niezbędnych do uzyskania świadectwa ukończenia gimnazjum.

Statut wymienia organy szkoły i ich kompetencje:

• Dyrektor,
  • Rada pedagogiczna,
  • Rada rodziców,
  • Samorząd uczniowski.

W Statucie zawarty jest rozdział o obowiązkach nauczyciela, zespołach przedmiotowych, obowiązkach wychowawców, obowiązkach i prawach uczniów, obowiązkach i prawach rodziców, zasadach rekrutacji do gimnazjum, nagrodach i karach oraz zasadach rozwiązywania konfliktów.

Program Wychowawczy

Program Wychowawczy Gimnazjum nr 121 opisuje w sposób całościowy treści i działania o charakterze wychowawczym realizowanych przez wszystkich nauczycieli, oprócz nich nauczyciele realizują działania opiekuńcze i profilaktyczne oraz działania zmierzające do wyrównania szans edukacyjnych uczniów. We wstępie czytamy, że:

• Rodzice posiadają pierwotne i największe prawa wychowawcze w stosunku do swoich dzieci. Szkoła wspiera rodzinę w dziedzinie wychowania.
  • Nauczyciele wspomagają rozwój osobowy ucznia we wszystkich wymiarach: intelektualnym, psychicznym, społecznym, zdrowotnym, estetycznym, moralnym, duchowym.
  • W szkole kładzie się nacisk na budzenie wrażliwości moralnej, na wspomaganie uczniów w ich dążeniu do samodzielności osądów, rozwijania wrażliwości na dobro.

W procesie wychowawczym realizowane są następujące wartości: prawda, piękno, samodzielność i praca nad sobą, rzetelna praca, czystość języka polskiego, kultura słowa, wrażliwość na krzywdę innych, patriotyzm poczucie wspólnoty lokalnej.

Cele wychowawcze Gimnazjum nr 121 to:

1. Budowanie więzi wewnątrzszkolnej oraz tworzenie wspólnoty nauczycieli, uczniów, rodziców.
  2. Wychowanie poprzez wzorce osobowe.
  3. Wspieranie uczniów poprzez tworzenie sprzyjających warunków do rozwoju osobistych zainteresowań i uzdolnień.
  4. Realizacja zasady fair play w sporcie, nauce, zabawie. Nacisk na szeroko rozumianą kulturę osobistą szczególnie w sytuacjach konfliktowych i wywołujących emocje.
  5. Uczynienie szkoły miejscem przyjaznym, bez przemocy i uzależnień, miejscem, w którym uczniowie czują się bezpiecznie.
  6. Promowanie zdrowego stylu życia.
  7. Nawiązywanie i utrzymywanie kontaktów z organizacjami i instytucjami lokalnymi. Integracja Gimnazjum z lokalnym środowiskiem społecznym.

Wśród sytuacji wychowawczych realizujących cele wychowawcze są m.in.:

• Tworzenie zwyczajów i obyczajów szkolnych.
  • Kontakty i współpraca z rodzicami.
  • Wychowanie poprzez wzorce osobowe.
  • Współpraca ze środowiskiem lokalnym.

Treści wychowawcze realizowane w 3-letnim cyklu nauki ujęte zostały w projekty:

1. Człowiek i jego emocje „Ja chcę i ja mogę – czyli odkrywanie siebie”
  2. Prawa człowieka – „Inni – ja a inni ludzie”
  3. Człowiek we współczesnym świecie – „Świat – ja i świat”

W programie wychowawczym wymienione zostały sytuacje zagrożenia i formy pomocy wychowawczej w przypadku niedostatku ekonomicznego, patologii rodziny i uzależnień oraz problemów w nauce. Szkoła opracowuje harmonogram stałych uroczystości o charakterze wychowawczym i kulturalnym.

Program wychowawczy wymienia obowiązki wychowawcy klasy, którego zadaniem jest tworzenie warunków wspomagających rozwój ucznia, proces jego uczenia i przygotowanie do życia rodzinie i społeczeństwie, podejmowanie działań umożliwiających rozwiązanie konfliktów w zespole uczniów i pomiędzy uczniami. Zawiera również sylwetkę absolwenta gimnazjum.

Szkolny Program Profilaktyki

Szkolny program Profilaktyki opiera się i współgra z Programem Wychowawczym szkoły. Główne miejsce w programie zajmuje uczeń, na jego rozwój ukierunkowane są działania pracowników szkoły, rodziców oraz instytucji wspomagających wychowanie.

Celem SPP jest zbudowanie norm społecznych w świadomości ucznia, ukazanie szkodliwości jego zachowań oraz kształtowanie osobowości ucznia odpowiedzialnego za własne zdrowie i samopoczucie, dokonującego właściwych wyborów, stosującego zasady zdrowego stylu życia.

SPP jest nakierunkowany na rozwiązywanie następujących problemów uczniów: agresywne zachowanie, wulgaryzmy, brak szacunku dla starszych i rówieśników, palenie papierosów, wagarowanie.

SPP uwzględnia strategie osiągania celu, działania szkoły i osoby odpowiedzialne. SPP składa się z 3-ech projektów:

1. Uprawiajmy sport dla zdrowia, radości, piękna – cel:  przybliżenie uczniom znaczenia i wartości zdrowego i aktywnego stylu życia.
  2. Cenię siebie, wierzę w siebie – cel: budowanie poczucia własnej wartości, kształtowanie właściwych relacji międzyludzkich.
  3. Drogowskazy kultury – cel: zainteresowanie ucznia życiem kulturalnym, wprowadzenie uczniów dziedzictwo kulturowe społeczeństw.

Regulamin Samorządu Uczniowskiego

Samorząd Uczniowski jest najważniejszą organizacją uczniowską w szkole. Jest współgospodarzem szkoły, przedstawicielem i rzecznikiem dzieci i młodzieży. Pełni funkcję reprezentacyjną i przedstawicielską, a także inicjatywę projektodawczą. Posiada regulamin, który określa zasady funkcjonowania samorządu, jej organy, zadania, do których m.in. należą organizowanie społeczności uczniowskiej do jak najlepszego spełniania obowiązków szkolnych i innych zawartych w Regulaminie Ucznia, współdziałanie z władzami szkoły w zapewnieniu uczniom należytych warunków do nauki i udzielaniu – w miarę możliwości znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej uczniom.

Publikowano: 2007-05-20

Aktualizowano: 2015-03-30